Egy nagyobb felújítás komoly vállalás, számtalan gonddal, buktatóval és konfliktusok lehetőségével. Hiába lebeg a szemünk előtt a vágyott cél, az odáig vezető út bizony kellően rögös. Mutatunk öt tanácsot ahhoz, hogy az otthonfelújítás a lehető legsimább legyen és minden a terv szerint alakulhasson.

Olvasási idő: 6 perc

1. Tervezzünk alaposan és számoljunk utána

Egy épületen vagy lakásban mindig van tennivaló. Így egy felújítás megkezdése előtt nem is az a kérdés, hogy jó lenne-e elvégezni az adott feladatot, hanem az, hogy valóban az-e a legfontosabb a jelen helyzetben. Érdemes tehát az elvégzendő feladatokban fontossági sorrendet felállítani és azt követni.

Ezt a sorrendet azonban alapvetően befolyásolhatja a kivitelezés logikai sorrendje. Például hiába érezzük fontosabbnak a hőszigetelés javítását, ha vizesedik a falunk. EPS-sel könnyen és gyorsan megoldhatjuk ugyan a hőszigetelési problémát, de a homlokzat szigetelését minden esetben meg kell előznie a vizesedés megszüntetésének. Figyeljünk az egymásra épülő folyamatokra és kövessük a szükséges logikai sorrendet.

A konkrét kivitelezés időzítésénél is több dolgot kell figyelembe vennünk. Bizonyos munkafolyamatok csak adott időjárási körülmények között végezhetőek, mások engedélykötelesek vagy éppen a szakemberek nem érnek rá, hogy segítségünkre legyenek. Számoljunk a beszerzés és tárolás nehézségeivel is.

Tervezzük meg az elvégzendő munkát precízen, ez alapján előre számoljuk ki a szükséges alapanyagok pontos mennyiségét. Mindig kis ráhagyással számoljunk. Tekintsük át a használt technológiát is, hogy tudjuk, minden valóban rendelkezésre áll-e a munka megkezdéséhez.

Végül ha mindezekkel megvagyunk számoljunk. Nézzük meg, hogy időben hogyan fog lezajlani a felújítás és terveink szerint mennyibe fog kerülni. Érdemes mindkét szempont szerint jó 20% tartalékkal kalkulálnunk: azaz nem várt nehézségek miatt a felújítás minden bizonnyal el fog húzódni, miként váratlan költségek is jelentkezhetnek.

2. Ne feledkezzünk meg az engedélyekről

Hiába a saját ingatlanunkról van szó, sok tényező szabályozza azt, mit is kezdhetünk vele. Bizonyos átalakítások engedélykötelesek lehetnek, máshol a konkrét munkavégzés módja van szabályozva. Mielőtt kellemetlen jogi akadályba ütköznénk, érdemes áttekinteni minden szabályozást, ami ránk vonatkozhat.

Amit mi felújításnak tartunk, lehet olyan átalakítás, ami építési engedélyhez kötött. Egyes helyszíneken pusztán egy vakolás is ilyen lehet, így mindenképpen ellenőrizzük a helyi építési szabályzatot és településképi rendeletet.

Ha a felújítás során közterületet használunk és kerítünk el – például azért mert épületünk felújítandó homlokzata telekhatárra épült – akkor közterület használati engedélyre lehet szükségünk. Ugyanez igaz az alapanyagok tárolására vagy egy konténer közterületi lerakására is. Tevékenységünk zajjal is járhat, amire szintén vonatkozhatnak helyi rendeletek.

A veszélyes vagy hitelesítést igénylő munkákat csak meghatározott szakemberek végezhetik. Ezek között van, ami mindenki számára logikus, például gázvezetékekkel és készülékekkel csak erre szakosodott mester dolgozhat. Egy vízóra áthelyezése se nem veszélyes se nem bonyolult, de azt csak a szolgáltatóval szerződésben álló vállalkozók végezhetik.

3. Minőségi alapanyagok, hatékony üzemeltetés

A komolyabb felújításoknál mindenképpen érdemes az esztétikán túl a hatékonyságot is szem előtt tartanunk, azaz az átalakítást követően otthonunkat könnyebben és olcsóbban tudjuk üzemeltetni. Az ilyen felújítások az idővel megtérülnek, de csak akkor ha megfelelő módon és célszerű alapanyagokkal készültek.

Ilyen jellegű felújítás lehet a fűtési rendszer megújítása, a nyílászárók korszerűbbre cserélése, a háztartási gépek energiahatékony változatának beüzemelése vagy az utólagos hőszigetelő rendszerek kiépítése is. A pusztán esztétikai jellegű felújítások tartóssága szempontjából is jelentős, de a hatékonyság miatt végzett átalakítások alkalmával elsőrendű a kiváló minőségű alapanyagok beszerzése és azok előírásszerű használata. 

A hatékonyságnak azonban nem csak technikai oldala van, hanem pénzügyi is, nem csak a rosszul megépített rendszerek nem hozzák az elvárt hatást, de a túl drága alapanyagok is zárójelbe teszik a költségek csökkenését, ha azok kivitelezése sosem térül meg. Éppen ezért fontosak az olyan termékcsaládok, amiket a Szigatech is kínál, hiszen célszerűek, magas minőséget kínálnak, bevált technológiák alkalmazásához lettek kifejlesztve és a költségek felől nézve is jó választást kínálnak. 

4. Szakemberekkel okosan

Bármilyen felújításban gondolkodunk, képezzük magunkat az adott kérdésben. Néhány YouTube videó megnézése után szakemberek nem leszünk, de érteni fogjuk az elvégzendő munkafolyamatokat és megismerhetjük saját képességeinket és azok határát is. Valóban lehet olyan munka, aminek elvégzésére tökéletesen alkalmasak vagyunk, de a legjobb minőségű alapanyag is hanyag vagy rossz kivitelezéssel haszontalanná válik.

Az önképzés nem csak a kivitelezésre tehet minket alkalmassá, de adott esetben a munka ellenőrzésére és releváns kérdések felvetésére. Nem fogunk többet tudni a jó mesternél, de azt le tudjuk majd szűrni, hogy valóban szakember áll velünk szemben, vagy csak valaki, aki szakembernek meri hívni magát annyi tudással, mint amivel mi is felvérteztük magunkat. A nagyon kókler dolgokat és elfogadhatatlan megoldásokat könnyű felismerni.

Szakemberen ne spóroljunk, ugyanakkor ne döntsünk egyetlen vélemény és ajánlat alapján. Ha nem csináld magad módon végezzük a felújítást, mindenről szerezzünk be több ajánlatot is: meg fogjuk látni, hogy mind az árban, mind a kivitelezés lebonyolításában különféle megoldásokat fognak kínálni számunkra.

5. Amit későbbre hagyunk, sosem lesz megcsinálva

Rövid tanács, de fontos: amit elkezdtünk, az legyen befejezve. Az “ideiglenesen jó lesz” vagy a “később kicseréljük véglegesre” már a gondolat megszületésekor hazugságok: nem lesz jó, nem lesz ideiglenes és nem lesz kicserélve sosem. Önámítás.

Az ideiglenesség jelszavával ne használjunk gyengébb minőségű alapanyagokat vagy olyan megoldásokat. Ha szükséges, inkább bontsuk szakaszokra a felújítást, de az adott szakaszokat teljesen és abban a minőségben fejezzük be, ahogyan az előzetesen elterveztük.

6. Gondoljunk a szomszédainkra

A felújítás, piszokkal és zajjal jár, de a végén élvezhetjük annak előnyeit. Mi igen, a szomszéd ugyanakkor csak a piszokból és a zajból kap. Éppen ezért senki nem szereti, ha a szomszédja felújít. Sokszor a felújítások olyan konfliktusokat okoznak, amik hosszú távon rontják meg a jó szomszédi viszonyt.

A szomszédokkal való kommunikáció gyakran azért marad el, mert eleve tudjuk, hogy nincs olyan megoldás, amivel ne okoznánk gondot. Ez nagyjából igaz is, de a legtöbb szomszéd értékeli azt, ha van lehetősége a lehető legjobban felkészülni a kellemetlenségekre. Ne induljunk ki abból, hogy a zajjal járó tevékenységek ideje úgy is szabályozva van. Egy hosszabb felújításnál ugyanis a zavaró hatás ehhez képest rövidebb időszakban érezhető, de zaj vagy piszok megjelenésének konkrét ismerete nagy előnyökkel jár.

Lehet, hogy el kell menni a kisgyerekkel sétálni vagy a nagymamához, de nem baj, ha nem a konyhai csempe leverésére riad váratlanul a kicsi. Lehet nem mondana le valaki hónapokra a home office lehetőségéről csak azért mert lehet zaj, de azt biztosan elkerülné, hogy egy fontos meeting közben szűrődjön be az új vízvezeték kivésésének hangja. Előnyös, ha ismert, hogy lehet-e teregetni az erkélyen, vagy a ruha piszkosabb lesz mint előtte.

A szomszédokkal való jó viszony minimum szintje a közös területek rendben tartása. A lépcsőházban minden nap munkavégzés után legyen feltakarítva, a többlethulladék ne a közös kukákba legyen belehalmozva, a törmelék ne a szomszéd kerítéséhez vagy falához legyen odadobva.

Kép forrása: Unsplash

Hirdetés (X)

Ha tetszett a cikk olvass tovább blogunkon: