A törökszegfű nekem mindig a nagymamám kertjét juttatja eszembe. A nagyinak ugyanis ez volt a kedvenc virága. Nála mindig csak egyszerűen „nőtt” a kertben, és nem igazán emlékszem rá, hogy bármi különösebbet is tett volna ezért. Fejembe vettem, hogy az én kertben is lesz mindig, de az első próbálkozásom csúnya kudarcba fulladt. Ebben a cikkben elárulom, mi az a pár apróság, amire oda kell figyelni, ha szeretnéd, hogy nálad is illatos törökszegfű, latin nevén Dianthus barbatus szegélyezze a virágágyást minden májusban és júniusban.

Mikor kell elvetni a törökszegfű magot?

Mondhatnám azt is, hogy ez vagyis a vetés időpontja a kardinális kérdés! Palántát nem akartam vásárolni, mert ugye egy palánta – nem palánta… Legalább 30 darab kellet volna belőle, hogy szépen mutasson. Így uccu neki, induljon a törökszegfű vetése magról – gondoltam. Vásároltam is 2-3 csomag magot a közeli barkácsáruházban, legyen bőven felkiáltással, és a tasakon lévő leírás szerint elvetettem a magot. A tasakon az állt, hogy augusztusban vessük el, ez furcsa volt, de nem bíráltam felül, és ez volt hiba! 

Ugyanis az a legjobb, ha a törökszegfű magot május – júniusban vetjük el. Ilyenkor még több várhatóan a csapadék, és több ideje marad a palántának fejlődni. A magot éppen csak el kell szórni a laza talajon és egy nagyon finom, kevés virágfölddel vagy komposzttal keverni, de semmiképpen sem mélyen betemetni. Ezután csak öntözzük napi rendszerességgel, vagy még jobb, ha naponta két alkalommal, reggel és este is kap egy kis vizet. Az öntöző kannán mindig legyen szórófej, hogy ki ne mossuk a magokat, vagy a még gyenge magoncokat se törjük össze az erős vízsugárral. Nagyon aranyosak, ahogy cseperednek. Egészen augusztus végéig gondoskodnunk kell az öntözésükről. Szeptemberben pedig, ahogy alábbhagy a rekkenő hőség, és már nagyobbak a palánták, ritkíthatjuk a locsolást, ha némi eső is esik olykor.

A törökszegfű gondozása

A vetés évében nem túl sok teendőnk lesz a törökszegfű növények körül a rendszeres locsoláson kívül. Szeptemberben, ha gondoljuk szétültethetjük a palántákat a végleges helyükre. Mindig szoktam helyre is vetni és a balkonládába is. A balkonládás palántákat random módon szétültetem a kertben szeptember második felében, hogy több helyen is virágozzon a következő évben, de cserepes törökszegfű is könnyen nevelhető például balkonon. A megfelelő hely számára a kertünk napos része, de félárnyékban is elvan. Ott kicsit később fog virágozni. 

Nézzétek, nálam márciusban – áprilisban ilyen szépek általában a palánták! (Saját fotó)

Törökszegfű palánták áprilisban

A napos részeken május – júniusban neveli a virágait rengeteg féle színben.  50-60 cm magasságra számíthatunk és fergeteges illatra, ezt imádom benne a legjobban. Közvetlenül utána, júliusban nyílik a bugás lángvirág, aminek hasonló a virága, de ez nem illatos növény. Így érdemes egymás mellé ültetni őket, mert így mindig lesz valami, ami virágzik a virágoskertben. A talajban nem válogatós szerintem. A mamámnál a homokos talajban is szépen virított, nálam pedig agyagos, kötött talajon is csodásan virágzik, nézzétek:

Törökszegfű

A törökszegfű szaporítása

Legegyszerűbb magról szaporítani, így egy tasak magból rengeteg palántát nevelhetünk, ami biztosan elég lesz az egész virágos kertbe a méhecskék és a pillangók nagy örömére. Dugványozással is lehet állítólag szaporítani, de ezt nem próbáltam, és nem is nagyon látom értelmét. Ha palántaként vásárolod tavasszal, akkor nálad már az első évében virágozni fog várhatóan. Igazából azonban ez a növény számára már a második év lesz, csak a te kertben lesz az első éve.

Törökszegfű elvirágzás után

A törökszegfű csodás, színpompás és illatos virág. Nagyon szeretem, hogy májusban és júniusban mindig kerül belőle a vázába bőven. Az illata pedig belengi az egész szobát vágott virágként. Szerintem érdemes is rendszeresen vágni belőle a vázába, mert így hosszabban is virágzik. Hiszen nem hagyjuk magot nevelni a növényt vagyis arra kényszerül, hogy újabb virágokat neveljen. 

Arra mindig figyelek, hogy a kertben is szép maradjon, vagyis nem mindig ugyanonnan vágok belőle a vázába, hanem innen is – onnan is egy-egy szálat, így a kertben is csodásak maradnak a tövek. Június végére azonban kifáradnak, ilyenkor hagyom a megmaradt virágszárakat magot nevelni. Ahogy beérnek az apró, fekete magok, tövig visszavágom a virágszárakat. A frissen szedett magokat pedig elvetem. A visszavágott tövek öntözéséről gondoskodom a nyár további részében is, de a kifejlett tövek esetében általában elegendő 2-3 naponta öntözni őket. A visszavágással és a rendszeres öntözéssel lesz tulajdonképpen évelő a törökszegfű. 

Ha nem vágjuk vissza, hanem rajta hagyjuk az elvirágzott, felmagzott virágfejet, akkor jobban kifárad a növény és nem biztos, hogy túléli a következő telet. Ő teljesítette a feladatát és tovább adja a helyet a következő generációnak.

A törökszegfűt kétnyári növényként tartják számon és nem mint évelő virágot. Ennek talán az az oka, hogy törökszegfű – Dianthus Barbatus nevelése tényleg nagyon egyszerű, és a már magot nevelt, kifáradt növények, nem mindig élik túl a második, harmadik telet. Így a törökszegfű szaporítása magról minden évben feladat, ha nem akarjuk megkockáztatni, hogy a következő évben ne legyen a kertünkben. Nálam a kert éke, és amióta tudom, hogy május – júniusban kell elvetni, azóta ki nem hagynám!

A cikk borítóképének forrása: Pexels

Ha tetszett a cikk, olvass tovább a Kertészkedés vagy a Lakberendezés örömére!